Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast

poslani.png


dms-banner-var2.png

 

Aktuality z médií

  • Vědci zjistili jak prodloužit životnost kloubních náhrad

    24.5.2016

    24.05.2016 - ozdravotnictvi.cz / Umělé klouby by mohly vydržet déle než nyní, kdy jejich průměrná životnost v Evropě mírně přesahuje deset let. Měl by k tomu přispět objev vědců z Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR, kteří pomocí ionizovaného záření upravují strukturu materiálu, z nichž se kloubní náhrady vyrábějí, a tím zvyšují jeho odolnost a trvanlivost. Dnes to sdělila mluvčí Technologické agentury ČR (TAČR) Ivana Drábková.

  • Expozice Ústavu experimentální medicíny přilákala na Veletrhu vědy stovky návštěvníků modelem mozku a dalšími exponáty

    23.5.2016

    23.05.2016 - pharmnews.cz, Autor: tz / Na výstavišti v pražských Letňanech se v rámci Veletrhu vědy návštěvníci seznámili s prací vědců z Ústavu experimentální medicíny AV ČR. Ti, mimo jiné, představili jedinečný rozkládací exponát mozku, který umožňuje prostřednictvím jednotlivých řezů odhalit jeho fungování a skladbu, či výzkumný projekt CITI-SENSE monitorující kvalitu vzduchu v českých aglomeracích.

Archív

Rozvoj biomedicíny a biotechnologie přináší naději i etické výzvy

19.04.2016 - senat.cz / Autor: Denisa Čermáková / V pondělí 18. dubna 2016 se v prostorách Senátu  konala konference na téma „Problémy současné bioetiky“. Uspořádal ji Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice ve spolupráci s Radou pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). ...   Prof. Dvořák a prof.Syka představili nejvýznamnější oblasti výzkumu, s nimiž jsou nové etické výzvy spojeny. Přednášející dále zdůraznili, že uplatnění nových léčebných postupů bude pomalé, je cenné pokračovat ve schválených klinických studiích, které nelze předem podmiňovat jejich vysokou účinností. Tu nelze vždy zaručit ani u terapií, které již byly schváleny a v praxi jsou běžně využívány. „Jedinečnost každého člověka je tím imperativem, jímž bychom se měli řídit a který vyžaduje, abychom pro pacienty učinili vše, co je v našich silách,“  podtrhla na závěr konference senátorka Eva Syková.

 

Zdroj: http://www.senat.cz/zpravodajstvi/zprava.php?id=2078

19. 4. 2016