Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast

poslani.png


dms-banner-var2.png

 

Aktuality z médií

  • Vědci zjistili jak prodloužit životnost kloubních náhrad

    24.5.2016

    24.05.2016 - ozdravotnictvi.cz / Umělé klouby by mohly vydržet déle než nyní, kdy jejich průměrná životnost v Evropě mírně přesahuje deset let. Měl by k tomu přispět objev vědců z Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR, kteří pomocí ionizovaného záření upravují strukturu materiálu, z nichž se kloubní náhrady vyrábějí, a tím zvyšují jeho odolnost a trvanlivost. Dnes to sdělila mluvčí Technologické agentury ČR (TAČR) Ivana Drábková.

  • Expozice Ústavu experimentální medicíny přilákala na Veletrhu vědy stovky návštěvníků modelem mozku a dalšími exponáty

    23.5.2016

    23.05.2016 - pharmnews.cz, Autor: tz / Na výstavišti v pražských Letňanech se v rámci Veletrhu vědy návštěvníci seznámili s prací vědců z Ústavu experimentální medicíny AV ČR. Ti, mimo jiné, představili jedinečný rozkládací exponát mozku, který umožňuje prostřednictvím jednotlivých řezů odhalit jeho fungování a skladbu, či výzkumný projekt CITI-SENSE monitorující kvalitu vzduchu v českých aglomeracích.

Archív

Co je regenerativní medicína a jak může pomoci pacientům

Regenerativní medicína se jako nový interdisciplinární obor rychle rozvíjí díky výsledkům intenzivního vědeckého výzkumu probíhajícího na celém světě od poloviny 20. století.
 

Prof. Syková„Buněčné terapii jsme se začali věnovat v devadesátých letech 20.století”, vzpomíná profesorka Eva Syková, „tehdy jsme prováděli první pokusy na modelech Parkinsonovy choroby u zvířat. Právě v té době se objevily první významné výsledky s kmenovými buňkami, a tak jsme začali přemýšlet o tom, jak by se daly využít pro náš výzkum.”
 
Základem buněčné terapie jsou kmenové buňky, která mají mimořádné vlastnosti: dokáží se množit a také vyvíjet (diferencovat) do mnoha buněčných typů - stanou se tak jinými specializovanými tělními buňkami (př. srdečního svalu, kostí, chrupavek, jater, krve, nervovými buňkami v mozku a míše).
 
Regenerativní medicína využívá kmenové buňky k léčbě, opravě, obnově nebo náhradě funkce poškozených orgánů, tkání a buněk v důsledku zranění, nemoci, stáří nebo vrozené vady a může zahrnovat celou řadu různých technologií včetně buněčné terapie. Příkladem je využití kmenových buněk pro léčbu onemocnění nervového a kardiovaskulárního systému, léčbu diabetu, jaterních onemocnění, nemocí kostí, kloubů a dalších onemocnění.
 
Právě buněčná terapie je nadějí u některých onemocnění, které zatím neumíme léčit, jen zpomalujeme průběh a tlumíme příznaky.
 
Regenerativní medicína bude v praxi schopna nahradit, opravit či zlepšit funkci poškozené tkáně nebo orgánu a je jednou z nadějí pro léčbu celé řady onemocnění. Tato léčba povede k zlepšení zdravotního stavu populace, zvýšení kvality života, menší trvalé invaliditě, k návratu do pracovního procesu a ke zpomalení stárnutí. Nezanedbatelným přínosem je i s tím související celkové snížení dlouhodobých nákladů zdravotních pojišťoven.