Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast

poslani.png


dms-banner-var2.png

 

Aktuality z médií

  • Vědci zjistili jak prodloužit životnost kloubních náhrad

    24.5.2016

    24.05.2016 - ozdravotnictvi.cz / Umělé klouby by mohly vydržet déle než nyní, kdy jejich průměrná životnost v Evropě mírně přesahuje deset let. Měl by k tomu přispět objev vědců z Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR, kteří pomocí ionizovaného záření upravují strukturu materiálu, z nichž se kloubní náhrady vyrábějí, a tím zvyšují jeho odolnost a trvanlivost. Dnes to sdělila mluvčí Technologické agentury ČR (TAČR) Ivana Drábková.

  • Expozice Ústavu experimentální medicíny přilákala na Veletrhu vědy stovky návštěvníků modelem mozku a dalšími exponáty

    23.5.2016

    23.05.2016 - pharmnews.cz, Autor: tz / Na výstavišti v pražských Letňanech se v rámci Veletrhu vědy návštěvníci seznámili s prací vědců z Ústavu experimentální medicíny AV ČR. Ti, mimo jiné, představili jedinečný rozkládací exponát mozku, který umožňuje prostřednictvím jednotlivých řezů odhalit jeho fungování a skladbu, či výzkumný projekt CITI-SENSE monitorující kvalitu vzduchu v českých aglomeracích.

Archív

Archív aktualit

TISKOVÁ ZPRÁVA Kmenové buňky rostoucí na nanovláknech zachraňují zrak

2.11.2015

Praha 30. října 2015 – Vědci z Ústavu experimentální medicíny AV ČR prokázali v rámci základního výzkumu významné zlepšení hojení poškozeného povrchu oka a rovněž tak možnost záchrany zraku pomocí kmenových buněk. Pro jejich růst a přenos na oko přitom využívají speciální nanovlákna vyvinutá Technickou univerzitou v Liberci. Právě nanovlákna zajistí, že na nich napěstované kmenové buňky zůstávají na oku na správném místě. Kmenové buňky přitom mohou být získány buď ze zdravého oka pacienta, nebo z jeho kostní dřeně, či tukové tkáně, anebo od jiného dárce. Testy se dosud realizovaly pouze na pokusných zvířatech. Než budou moci být výsledky výzkumu, který financovala Grantová agentura ČR, uvedeny do praxe, musí být ještě bezpečnost a účinnost terapie prokázána klinickými testy a následně schválena Státním ústavem pro kontrolu léčiv.

více zde

Znečištěné ovzduší může způsobit genetické poškození, zjistili čeští vědci

29.11.2013

(ekolist.cz) Vědci z pražského Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR využili metod molekulární genetiky u novorozenců. Ty naznačily změny v expresi genů (procesu, kterým je genetická informace převedena na buněčnou strukturu nebo funkci), které mohou ovlivnit nemocnost.

více zde

Kmenové buňky. Často jediná možnost účinné léčby

29.11.2013

(Právo) Výzkum využití kmenových buněk napříč různými medicínskými obory jde stále více dopředu. Nejmodernější pracoviště testují, respektive v některých případech již využívají léčbu pro první pacienty. Vyplývá to z několika nejnovějších klinických studií, které na mezinárodním kongresu v Brně prezentovaly vědecké špičky celého světa.

více zde

Základní výzkum a jeho aplikace v praxi

28.11.2013

V reakci na diskuzi o propojení základního výzkumu s průmyslovými aplikacemi otiskujeme článek o spolupráci Ústavu experimentální medicíny AV ČR se společností EastHORN Clinical Service in CEE, jež podporuje konkurenceschopnost a mobilitu zaměstnanců firmy a přispívá k transferu výsledků výzkumu do praxe.

více zde

Evropský kongres neurovědních společností

28.11.2013

Pod záštitou Federace evropských neurovědních společností (FENS Featured Regional Meeting) se v pražském Kongresovém centru ve dnech 11. až 14. září 2013 uskutečnila konference neurověd, které se zúčastnilo více než 600 vědců z 60 zemí Evropy, Asie, Austrálie, Severní a Jižní Ameriky.

více zde